Dnes je 8. prosinec 2023, svátek má Květoslava
Úvod Aktuality Jubilejní 10. ročník soutěže Sommelier Moravy ve Znojmě Vytvořit článek
Jubilejní 10. ročník soutěže Sommelier Moravy ve Znojmě
Redakce GastroIN - 17. 11. 2023    0 Líbil se vám tento článek?

Na konci listopadu, konkrétně 22. a 23. listopadu 2023, bude Znojmo hostit 10. ročník tradiční sommelierské soutěže Sommelier Moravy. I když je tato prestižní soutěž zasvěcená výhradně vinařským oblastem, vínům a sommelierským znalostem z České republiky, letošní kulatý ročník hlásí rekordní počet přihlášek soutěžících napříč Českou ale i Slovenskou republikou.

Soutěžící se utkají ve dvou kategoriích dle věku a zkušeností. V kategorii Junior (do 21 let) soutěží studenti a absolventi škol zaměřených na gastronomii, hotelnictví a turismus stejně jako pracovníci v gastronomii, vinařství a obchodu s vínem do 21 let. Kategorie Profesionál (od 21 let) přivítá sommeliery, kteří tuto náročnou profesi vykonávají aktivně. Místem konání je pro tento rok Centrum Louka Znojmo, které poskytne ideální prostředí pro všechny soutěžní disciplíny.

Jako již tradičně, i v letošním ročníku nečeká účastníky soutěže pouze samotná soutěž, ale i bohatý vzdělávací program s workshopy a exkurzí do Vinařství Lahofer ve vinici U Hájku. Zde je připraveno jak představení vín z produkce, tak i prohlídka výrobní části a nové budovy vinařství. „Je pro mě radost, že se každý rok potvrzuje, že dvoudenní program nejen že vzbuzuje soutěžního ducha, ale i umožňuje sdílení zkušeností a stmeluje soutěžící z obou soutěžních kategorií.“ říká František Koudela, ředitel soutěže a viceprezident Asociace sommelierů ČR.

Lákadlem soutěže je její otevřenost pro studenty 1. a 2. ročníků středních škol, které jsou v začátku profesního studia a potýkají se tak s trémou a chybějící zkušeností. Všichni nováčci se tak mají možnost zapojit do soutěže v rámci Minikurzu sommelierství - vyzkoušet si disciplíny „na nečisto“ a nasát atmosféru a zkušenosti potřebné do dalšího, pro ně již soutěžního ročníku. Jedním z vrcholů programu bude přednáška Národní sommelierky ČR Kláry Kollárové, která soutěžící provede nejvyšší národní soutěží vín - Salonem vín ČR.

Na organizaci soutěže se spolupodílí Asociace sommelierů ČR, která též zaštiťuje odborný standard průběhu soutěží. Na soutěžící tak čekají výzvy od písemného testu přes praktickou část, kde soutěžící musí v časovém limitu prokázat své sommelierské schopnosti při popisu vzorků vín, přes opravu chyb ve vinné kartě po servis šumivých a červených vín.

Letošní ročník slibuje výjimečnou událost, která přilákala rekordních počet přihlášených soutěžících zejména v juniorské kategorii - 37 studentů z 12 středních škol z České i Slovenské republiky. „10. ročník soutěže je puncem tradice soutěže, ale každoroční nárůst soutěžících je pro nás oceněním a zpětnou vazbou, že se daří budovat mladou sommelierskou generaci se zájmem o česká a moravská vína.“ uvedl Ivo Dvořák, prezident Asociace sommelierů ČR

Soutěž Sommelier Moravy se koná za podpory Vinařského fondu ČR, města Znojma, Jihomoravského kraje a pod záštitou ministra zemědělství Zdeňka Nekuly. Na výherce čekají hodnotné ceny od partnerů soutěže, kterými jsou: Svaz vinařů ČR, BS Vinařské potřeby, Národní vinařské centrum a Salon vín České republiky, Hotel Galant Mikulov, vinařství Lahofer, Merlot d’Or, Bacchus, Pulltex a Vinařský institut.

Garantem soutěže a hlavním organizátorem je Asociace sommelierů ČR, spoluorganizátorem je spolek VOC Znojmo.TAG
Líbil se vám tento článek?

Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se

Výběr článků
Redakce GastroIN - před 5 hodinami
Saphira je jméno, které si až do letoška s vínem spojovali jen opravdoví znalci. Po právě proběhlém ročníku soutěže PIWI Internati...
Redakce GastroIN - 07. 12. 2023
Jedeme dál – jeden z nejslavnějších hitů rockové zpěvačky Petry Janů zazní v programu Plesu města Znojma 13. ledna 2024 ve společe...
Redakce GastroIN - 06. 12. 2023
Devítiměsíční debaty na téma zapojení či nezapojení tichého vína do konsolidačních aktivit státního rozpočtu pokročily do další fá...