Dnes je 4. květen 2025, svátek má Květoslav
Úvod Aktuality Jehněčí maso pro váš velikonoční stůl: Proč ho zvolit a jak ho připravit? Vytvořit článek
Jehněčí maso pro váš velikonoční stůl: Proč ho zvolit a jak ho připravit?
Redakce GastroIN - 05. 04. 2023    0 Líbil se vám tento článek?

Chystáte-li se na největší jarní svátky poctít svou rodinu nějakou specialitou, sáhněte po jehněčím. Mladé maso by totiž nemělo chybět na žádné velikonoční tabuli. Nemusíte se obávat typické aromatické vůně skopového, jehněčí maso není tak výrazné. Naučte se zpracovat ne zcela obvyklý kus masa. Uvidíte, že úspěch bude zaručen!

Proč vyzkoušet jehněčí?

Neholdujete-li vůni skopového masa, nemusíte se obávat. Jehněčí má sice specifickou chuť, ale pokud jej dobře připravíte, což zvládne opravdu každý, tak si ji zamilujete a k jehněčímu se budete vracet zas a znova! Jehněčí maso je nejen delikátní, je zároveň bohaté na vitamín D, B nebo mnoho dalších tělu prospěšných prvků – jako je železo, zinek, fosfor i vápník.

Stejně jako v případě jiných druhů masa, i u jehněčího záleží na konkrétním receptu. Každá partie masa se připravuje trochu jinak, a proto doporučujeme minimálně poprvé zajet přímo na farmu, která jehněčí maso nabízí, osobně a nechat si na místě doporu-čit, jaká část masa bude pro váš recept ta nejlepší.

Obávaná příprava

„Pokud se chystáte připravovat jehněčí poprvé, měli byste sáhnout po kýtě,“ poradil známý kuchař Hugo Hromas a doplňuje, že k pečení se bude hodit také hřbet nebo plec. Je důležité, abyste z masa odstranili blány a viditelný povrchový tuk. Doporučujeme použít spíše menší a užší nůž. Chybějící tuk můžete nahradit třeba slaninou, dodáte tak masu na šťavnatosti a vyhnete se vysušování v troubě.

Při pečení si dejte pozor na teplotu a výsledný dojem ovlivní zejména servírování. Protože je typickým znakem jehněčího masa tuhnutí při nižších teplotách, doporučujeme ho vždy podávat na vyhřátých talířích.

TIP

Jehněčí se vyznačuje specifickou vůní, na kterou Češi nejsou příliš zvyklí. Aroma je přítomné hlavně v tuku, takže se doporučuje odstranit lůj. „Přirozeně se dá vůně utlumit také máčením v mléce a samozřejmě kořením a bylinkami, například tymiánem, rozmarýnem či česnekem,“ podělil se o tip Hromas. Skvělým výběrem jsou také čerstvě nasekané bylinky – kerblík, koriandr i medvědí česnek.



Líbil se vám tento článek?

Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se

Výběr článků
Redakce GastroIN - 02. 05. 2025
Připravit dobrou kávu je umění. Své o tom ví pořadatelé soutěže Barista roku 2025, která míří do Prahy. Návštěvníci se mohou těšit...
Redakce GastroIN - 01. 05. 2025
Ve čtvrtek 8. a v pátek 9. května se mohou milovníci gastronomie vydat na nejchutnější cestu letošního roku. 3. ročník Gastro fest...
Redakce GastroIN - 30. 04. 2025
Do Valtic míří poslední Čokoládový festival jarní sezony.  Od 1. do 4. května čeká návštěvníky areálu vinařství CHÂTEAU VALTICE sp...