Dnes je 23. květen 2024, svátek má Vladimír
Reklama   •   Koupit reklamu
Úvod Aktuality Smažák na výsluní: Od tradičního eidamu po netradiční varianty ve Vinohradském Parlamentu Vytvořit článek
Smažák na výsluní: Od tradičního eidamu po netradiční varianty ve Vinohradském Parlamentu
Redakce GastroIN - 23. 04. 2024    0 Líbil se vám tento článek?

Smažený sýr neboli smažák patří u Čechů mezi nejoblíbenější bezmasé pokrmy už desetiletí a v různých variantách se s ním setkáte jak v hospodách či restauracích, tak i asijských bistrech.

S obalovaným eidamem nebo hermelínem se potkáte často, ale co takové blaťácké zlato, tvarůžky nebo čedar? Tyto a další méně známé podoby obalovaného smaženého sýra můžete ochutnat v posledním dubnovém týdnu ve Vinohradském Parlamentu.

Dnes by si smažený sýr s vysokou gastronomií spojil málokdo. Za první republiky si na něm do vyhlášených restaurací chodili pochutnávat i takové osobnosti jako Vlasta Burian nebo Tomáš Garrigue Masaryk. Tenkrát se kostka ementálu nebo gorgonzoly zamotávala ještě do slaniny a teprve pak obalovala v trojobalu. Takto připravený smažák patřil mezi luxusní a drahé předkrmy.

Ač by se mohlo zdát, že smažák je typicky české jídlo, za národní lahůdku jej považuje mnoho dalších národů. První zmínky o smaženém sýru pocházejí ze středověké Itálie a Egypta, oblibu ale rychle získal i ve Francii, Řecku nebo v Americe. V Čechách jeho popularita postupně rostla za minulého režimu.

„Přestože je smažák znám v mnoha kulturách, s tatarkou a brambory nebo hranolky se podává jen u nás. Je to taková naše česká specialita,“ komentuje šéfkuchař Vinohradského parlamentu Jan Pípal.

Místo eidamu frčí blaťácké zlato, čedar nebo tvarůžky

Smažený sýr už ale dávno neznamená jen obalovaný eidam. V minulosti se používal ementál nebo moravský bochník, dnes najdete mnoho dalších a chutnějších variant. „Gouda, hermelín, blaťácké zlato, olomoucké syrečky nebo čedar. To jsou všechno druhy sýra, z nichž se dá smažený sýr udělat, a rozhodně to není celý výčet. Co sýr, to jiná chuť, a tak i jiný chuťový zážitek,“ vyjmenovává Jan Pípal.

Po loňském úspěchu smažákové akce letos ve Vinohradském Parlamentu chystají druhý ročník. Od 24. do 30. dubna tak budete moci ochutnat blaťácké zlato v mandlích s bramborami na loupačku, farmářským tvarohem a jarním salátem, cheese a chips, olomoucké syrečky obalované v panko strouhance s domácími hranolky a tatarkou s medvědím česnekem, smažené sýrové knedlíky plněné sýrem s houbovou omáčkou, smažený čedar v housce s rajčatovou salsou, pikantní majonézou a opečenými brambory a smažák v přepuštěném másle, obalovaný eidam s rohlíčkovými brambory, domácí tatarkou a hlávkovým salátem.

Pár vychytávek na smažák doma

Smažený sýr je pokrm, který si snadno připravíte i doma. Aby se vám opravdu povedl a nikde nevytekl, stačí následovat pár rad. Těstíčko při smažení nepopraská, když sýr obalíte v trojobalu dvakrát. Po obalení nechte sýr chvíli odležet při pokojové teplotě, obal se vysuší a zpevní. Obalený sýr smažte na přepuštěném másle, dostane výraznější chuť. Sýr smažte vždy v hluboké pánvi nebo hrnci, aby byl dostatečně ponořený v rozpuštěném másle či oleji.Líbil se vám tento článek?

Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se

Výběr článků
Redakce GastroIN - před 13 hodinami
Jsme velmi rádi, že vás můžeme opět po roce vyzvat k nominacím kandidátů na Ceny Asociace hotelů a restaurací pro rok 2024. Těšíme...
Redakce GastroIN - 22. 05. 2024
Populární gastronomický festival se uskuteční v sobotu 25. května v Kyjově. Návštěvníci se mohou těšit na výběr českých food truck...
Redakce GastroIN - 20. 05. 2024
Vláda zakázala produkty obsahující látky HHC, HHC-O a THCP. Má se jednat o dočasný stav, než se podaří přijmout odpovídající legis...
Reklama   •   Koupit reklamu